Nyheder - Vindenergi
Indblik: Hvordan vi arbejder for at gøre vedvarende energi tilgængelig og pålidelig i hele verden

13.04.2023
Hvordan vi bruger 3DEXPERIENCE platformen til at designe offshore substations
Siden vi designede verdens første offshore substation, Nysted,, i 2003, er der sket meget. I dag har vi projekteret mere end 50 substations på verdensplan, og kapaciteten på disse understationer er næsten ti gange større.
I slutningen af 2022 blev verdens største offshore HVAC-substation, Hornsea 2, fuldt operationel med en kapacitet på 1320 MW. Vi udførte fuld detaljeret design af både offshore substation og den reaktive kompensationsstation.
Når vi designer disse substations, bruger vi 3DEXPERIENCE platformen fra Dassault Systèmes. Vi har samarbejdet om at lave denne video for at vise, hvordan platformen hjælper os med at fastholde vores position som markedsledere inden for offshore substations verden over.
Læs hele historien fra Dassault Systèmes her www.3ds.com/insights/customer-stories/isc-offshore-substation